Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko Bajka personalizowana

Bajka personalizowana i inne sposoby na rozkochanie dziecka w książkach

Data publikacji 31 marca 2023

Współcześni rodzice robią naprawdę sporo, by zachęcić dzieci do czytania książek. W wysiłkach nie ustają także autorzy, ilustratorzy i wydawnictwa, proponując maluchom ciekawe i angażujące treści. Nie jest to dziś łatwe zadanie – już nawet niemowlęta mierzą się bowiem z nadmiarem bodźców, kuszone elektroniką w zabawkach oraz w domowych sprzętach. Poznaj kilka sposobów na zaproszenie dziecka do świata książek – w tym dosłowne zanurzenie się w książce dzięki bajce personalizowanej.

Dobry przykład nie zawsze wystarczy – wielu rodziców czytających w każdej wolnej chwili mierzy się z dziecięcą niechęcią do książek. Jakie książki wybierać, by zaszczepić w dziecku miłość do fascynującego świata powieści, opowiadań i wierszy? 

Historie bliskie dzieciom 

Przy uzupełnianiu dziecięcej biblioteczki powinniśmy zwracać uwagę na rzeczywiste zainteresowania malucha. Nie starajmy się na siłę przeforsować czytania książek o uwielbianych przez tatę dinozaurach, jeśli dziecko nie widzi świata poza pojazdami budowlanymi. I nie w tym rzecz, by latami trzymać się jednego tematu, ale by reagować na potrzeby i zainteresowania dziecka. Podsuwaj nieznane dotąd malcowi treści i formy książek, by zobaczyć, co mu odpowiada oraz by pokazać dziecku, jak bogata jest oferta wydawnicza. 

Warto zwrócić uwagę na świat przedstawiony w dziecięcej literaturze – może okazać się, że na półce niezainteresowanej książkami pociechy znajdują się np. pozycje wyłącznie o zwierzętach. W takiej sytuacji dobrze jest zaproponować małemu czytelnikowi coś, co zna najlepiej: prawdziwy dziecięcy świat. Niektóre maluchy przepadają jedynie za tymi książkami, które pokazują im właśnie te znane im realia: dom, przedszkole, dziecięce postacie. 

Bajka personalizowana – ulubiona książka na półce 

Ulubioną pozycją w dziecięcej biblioteczce może stać się bajka personalizowana. Nie ma chyba książki bliższej realiom życia malucha od tej, w której znajdują się jego zdjęcia, a on sam jest głównym bohaterem historii. Jak stworzyć taką książkę? 

Personalizowanych książek dla dzieci nie musisz tworzyć samodzielnie – wystarczy, że skorzystasz z jednej z propozycji Empik Foto, gdzie nie tylko wybierzesz interesującą tematykę, ale też zaprojektujesz książkę, dodając do niej zdjęcia i imię dziecka (lub imiona kilkorga dzieci). 

Dlaczego dzieci kochają personalizowane książki z bajkami? Z uwagi na szczególną bliskość świata, co pobudza wyobraźnię i pozwala na lepsze przełożenie sytuacji z lektury na rzeczywiste wydarzenia. Wybierając książki dla maluchów, zależy nam na walorach edukacyjnych kryjących się za danym tytułem – a te są zdecydowanie łatwiejsze do przyswojenia przez małego czytelnika, jeśli historia mówi o nim samym. 

Książki sensoryczne, aktywizujące, z okienkami 

Widząc brak zainteresowania czytaniem, nie zapominaj o tym, że dla najmłodszych dzieci książka jest rodzajem zabawki. Uatrakcyjnij mu więc standardową kodeksową formę i tradycyjną treść wyborem bajki personalizowanej lub książki aktywizującej – sensorycznej, pełnej różnorodnych faktur, z otwieranymi okienkami lub elementami do przesuwania, bogatej w szczegółowe ilustracje i wyszukiwanki. Pozwól maluchowi poznawać książki jako przedmioty, zapewnij mu do nich dostęp, umieszczając je na niskich półkach. 

I – najważniejsze – nie zmuszaj! Zachęcaj, wplataj książki do codzienności, ale nie utrwalaj przykrego skojarzenia z czytaniem książek – niech lektura nie będzie obowiązkiem, a przyjemnością, po którą można sięgnąć, gdy ma się na to ochotę.

Artykuł partnera

Redakcja bedziemymielidziecko.pl

Nasza redakcja jest dedykowana wspieraniu rodziców w podróży przez rodzicielstwo, dbaniu o zdrowie domu oraz tworzeniu harmonijnej atmosfery rodzinnej. Dostarczamy praktycznych porad dotyczących wychowania dzieci, opieki nad nimi oraz utrzymania zdrowego i bezpiecznego środowiska domowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?