Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko pierwszy spacer z noworodkiem

Na co zwrócić uwagę planując pierwszy spacer z noworodkiem?

Data publikacji 11 września 2022


Spacery są bardzo ważnym elementem w życiu noworodków. Świeże powietrze pozytywnie wpływa na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. W ten sposób noworodki mogą się dotlenić i zwiększyć swoją odporność. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przed pierwszym spacerem z noworodkiem.

Kiedy powinien odbyć się pierwszy spacer z noworodkiem?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy należy zabrać noworodka na pierwszy spacer. Nie tak dawno specjaliści polecali, aby wyjść z dzieckiem pierwszy raz na dwór dopiero po upływie około trzech tygodni od narodzin. W celu dotlenienia wystawiano noworodki ubrane w stroje wyjściowe na parę minut na balkon lub stawiano wózek przy oknie. Jednak obecnie zaleca się pierwsze spacery z noworodkiem organizować znacznie wcześniej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzieci urodzone latem i wiosną są w zdecydowanie lepszej sytuacji, ponieważ w tych porach roku pogoda sprzyja wyjściom z domu. Noworodki w tym okresie mogą odbyć swój pierwszy spacer już nawet cztery dni po porodzie. Jeżeli natomiast chodzi o dzieci urodzone jesienią i zimą, to niestety na swój pierwszy spacer mogą one musieć poczekać nawet dwa tygodnie. Można przeczytać wiele wskazań, aby wychodzić wcześniej, jeśli pogoda będzie dopisywała, ale jednak należy pamiętać, że każde dziecko to indywidualna jednostka i rodzic powinien skorzystać również z pomocy swojej intuicji.

Ile powinien trwać pierwszy spacer z noworodkiem i jaka pogoda jest do tego najlepsza?

Rodzice noworodków muszą wiedzieć, że pierwsze spacery nie powinny trwać za długo. Takie wyjścia to krótkie przechadzki, które nie trwają więcej niż 20 minut. Im dziecko jest starsze i zaczyna mieć coraz bardziej ustalony rytm dnia, tym spacery mogą być oczywiście dłuższe. Jak już pisaliśmy wcześniej noworodki mogą odbyć swój pierwszy spacer latem, wiosną, zimą oraz jesienią. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że nie każda pogoda się do tego nadaje. Maluszki nie powinny wychodzić z domu, jeżeli temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza. Natomiast latem bezpieczniej zostać w domu w godzinach okołopołudniowych, czyli między 11 a 15, jeżeli na dworze panuje upał powyżej 30 stopni Celsjusza. Wybierając miejsce na spacer z noworodkiem najlepiej postawić na ciche i zielone obszary z dala od zgiełku ulicznego. Świetnie nadadzą się parki. Zdecydowanie należy unikać ogromnych skupisk ludzi, na przykład centr handlowych.

Jak ubrać noworodka na jego pierwszy spacer?

Rodzice bardzo często nie wiedzą, jak ubierać noworodki na ich pierwsze spacery. Warto wiedzieć, że małe dzieci mają bardzo słabą termoregulację. Oznacza to, że łatwo ulegają one przeziębieniu oraz przegrzaniu się. Z tego powodu noworodki, które nie ukończyły pierwszego miesiąca życia powinny być ubierane w jedną więcej warstwę ubrań niż rodzic. Należy również pamiętać o założeniu czapki maluszkowi na jego pierwszy spacer. Równie ważne jest odpowiednie dogrzanie stópek dziecka. Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę przed pierwszym spacerem z noworodkiem.

Redakcja bedziemymielidziecko.pl

Nasza redakcja jest dedykowana wspieraniu rodziców w podróży przez rodzicielstwo, dbaniu o zdrowie domu oraz tworzeniu harmonijnej atmosfery rodzinnej. Dostarczamy praktycznych porad dotyczących wychowania dzieci, opieki nad nimi oraz utrzymania zdrowego i bezpiecznego środowiska domowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?