Parenting

Jak być dobrym ojcem – kilka wskazówek

Jak być dobrym ojcem – kilka wskazówek

Rodzicielstwo to bardzo trudne zadanie i czasami nie każdy wie, co wolno, a czego nie. Szczególnie panowie często nie odnajdują się w tej roli i czasami potrzebują więcej czasu, aby się przyzwyczaić do nowej sytuacji i opieki nad maluchem. Jak być dobrym ojcem? O czym warto pamiętać, wychowując dziecko?

Wychowanie dzieci – co wolno, a czego nie wolno?

Wychowywanie dziecka jest bardzo odpowiedzialnym i trudnym zadaniem. Przede wszystkim należy wyznaczyć granice, których następnie należy przestrzegać. Jedną z najważniejszych rzeczy jest konsekwencja. Dziecko musi wiedzieć, co może robić, a co nie jest dobre. Rolą każdego rodzica jest pokazanie dziecku, jak wygląda życie, co wolno, a czego nie. Na pewno przekazywanie tej wiedzy nie może odbywać się poprzez karanie cielesne. Bicie dziecka nie przynosi żadnych rezultatów, a czasami nawet skutek odwrotny. Zarówno matka, jak i ojciec powinni często rozmawiać z dzieckiem. Nie wolno bagatelizować nawet z pozoru nieistotnych pytań, które dla malucha w danym okresie życia są bardzo ważne. Rozmowa i cierpliwość w przypadku wychowywania dzieci są najważniejsze. Czasami zdarzają się gorsze dni, gdy człowiek chodzi zestresowany i nie ma siły na nic. W takim przypadku lepiej rozmowę z dzieckiem odłożyć na inny dzień. Na pewno nie wolno wyżywać się na maluchu. Ma on się czuć bezpiecznie bez względu na to, czy ojciec zdenerwował się w pracy, czy ktoś zrobił mu jakąś przykrość.

Jak być dobrym ojcem?

Bycie ojcem jest odpowiedzialnym zadaniem. Wielu mężczyzn bardzo często przekazuje wychowanie matce, co oczywiście nie jest dobre. Dziecko musi mieć wsparcie w obojgu rodzicach, dzięki temu będzie się prawidłowo rozwijać. Z jednym problemem pójdzie do matki, a z innym do ojca. Ojcowie przede wszystkim powinni włączyć się w takiej samej mierze do wychowania dzieci, co matki. Zadaniem ojca jest pokazanie maluchowi męskiej strony życia. Jeśli wychowywany jest syn, to warto na pewno wspólnie wybrać się w późniejszym okresie na biwak. Dobrze jest także nauczyć dziecko majsterkowania i tego, jak radzić sobie w trudnych chwilach. W przypadku córki dobrze jest także spędzić kilka dni wspólnie. Można wyjechać razem na krótki wypad w góry lub nad jezioro. Takie momenty niezwykle zbliżają i zacieśniają więzi. Ojciec nie może jedynie skupiać się na zarabianiu pieniędzy i utrzymywaniu rodziny.

Jak ojciec może zacieśnić więzi z dziećmi?

W pierwszych miesiącach życia oczywiście matka pełni najważniejszą funkcję. Jednak ojca nie może zabraknąć. Maluch musi wiedzieć, że jest on w pobliżu. Bardzo ważne jest to, aby ojciec spędzał czas z maluchem sam na sam. Nie musi być to dużo czasu, ale dziecko potrzebuje więzi nie tylko z matką, ale i ojcem. Może to być wspólna zabawa klockami czy wyjście na plac zabaw. W wieku szkolnym ojciec powinien zaangażować się także w naukę i odrabianie lekcji. Można także wspólnie wybrać się na krótki wypad z noclegiem lub na całodniową wycieczkę do aquaparku. Dobrze jest, aby dzieci mogły spędzać osobno czas z obojgiem rodziców.

Udostępnij