Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta Jak zachęcić dziecko do jedzenia

Jak zachęcić dziecko do jedzenia

Data publikacji 18 lipca 2022

Niejadek w domu to częsty problem wielu rodziców. Czasem nie pomogą tu żadne prośby i groźby. Dziecko po prostu nie chce przekonać się do jedzenia. Problem ten najczęściej pojawia się po drugim roku życia i spędza sen z powiek rodziców, którzy stają na głowie, by dziecko zechciało coś zjeść. Robi się naprawdę poważnie, jeśli pociecha akceptuje tylko słodycze i fast foody. Ten artykuł powstał właśnie po to, aby pokazać Ci Drogi Rodzicu, jak możesz poradzić sobie w tak trudnej sytuacji.

Kreatywne jedzenie

Nie od dziś wiadomo, że jemy także oczami. Jeśli coś wygląda apetycznie, także lepiej nam smakuje. Staraj się więc tworzyć ładne i kolorowe posiłki. Świetnym rozwiązaniem będzie zrobienie z jedzenia obrazów na talerzu. Jest to też sposób na ciekawą zabawę dla dziecka. Przygotuj wszystkie składniki oraz deskę i przyrząd do krojenia. Razem z dzieckiem ustalcie, co chcecie stworzyć. Może to być na przykład motyl, który będzie mieć tułów z ogórka, skrzydła z kawałków sera i szynki oraz czułka z pomidorków koktajlowych. Ogranicza Was tylko wyobraźnia! Bardzo często dzieci przekonują się wtedy do zjedzenia tak przygotowanego posiłku. Warto też przypisywać składnikom niezwykłe moce, dzięki którym ulubione postacie z bajek dziecka mogą na przykład latać lub czarować.

Zachęć dziecko do wspólnego gotowania!

Jeśli Twoje dziecko niechętnie spożywa posiłki, zachęć je do tego, aby razem z Tobą je przygotowywało. Przy okazji możesz mu mówić ciekawostki na temat konkretnych składników. W ten sposób zainteresujesz swoje dziecko. Naucz je kroić i łączyć produkty, a także pozwól mu próbować składniki, nim wrzucisz je do garnka. Czasem okazuje się, że dziecko po prostu nie lubi jakiegoś połączenia, które można wyeliminować lub zastąpić czymś innym. Pociecha, która poczuje się odpowiedzialna i zaangażowana w proces gotowania również chętniej spróbuje dania, które udało mu się z Twoją pomocą stworzyć. To także sprawi, że w przyszłości dziecko będzie się lepiej odnajdywało w kuchni i będzie wiedziało, jak tworzyć zdrowe i zbilansowane posiłki. To rozwiązanie to same plusy!

Zachęć dziecko do jedzenia poprzez rodzinne posiłki

Warto wprowadzić w rodzinie zwyczaj wspólnego spożywania posiłków. Jest to bardzo ważne, aby od początku dziecko mogło regularnie jeść. Określone godziny śniadań, obiadów i kolacji przyzwyczają młody organizm do odczucia głodu właśnie w tym czasie. Dodatkowo, jeśli wszyscy będą jeść przy stole maluch również będzie zachęcony do posiłku. Bardzo ważne jest także, aby nie zastępować pełnowartościowego posiłku przekąską. Można je wprowadzić, jeśli dziecko między głównymi daniami będzie głodne pod warunkiem, że później zje również pełny posiłek. Przekąski nie dostarczą maluchowi wielu potrzebnych mikro i makro elementów. Bardzo często są one także bardzo kaloryczne i uzależniające. Jest to niebezpieczne, ponieważ może dojść do sytuacji, gdy maluch nie będzie chciał jeść nic innego. Warto więc mądrze dobierać produkty, które lądują w brzuszku naszego dziecka.

Pamiętaj, że nigdy nie należy zmuszać dziecka do spożywania posiłku. Poczucie presji ze strony rodziców nie pomoże w tej sytuacji. Nakładaj dziecku dokładnie tyle, ile chce zjeść. Jeśli skończy możesz zapytać, czy potrzebuje dokładkę. W ten sposób maluch będzie czuł, że rozumiesz i respektujesz jego potrzeby. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zachęcić dziecko do jedzenia!

DZIDZIUSIOWAKRAINA

Redakcja bedziemymielidziecko.pl

Nasza redakcja jest dedykowana wspieraniu rodziców w podróży przez rodzicielstwo, dbaniu o zdrowie domu oraz tworzeniu harmonijnej atmosfery rodzinnej. Dostarczamy praktycznych porad dotyczących wychowania dzieci, opieki nad nimi oraz utrzymania zdrowego i bezpiecznego środowiska domowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?