Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko co na ból brzucha u dziecka

Podpowiadamy co na ból brzucha u dziecka

Data publikacji 11 września 2022


Nie można bagatelizować bólu brzucha u dziecka. Ból może nie tylko być skutkiem nieprawidłowego żywienia, ale może też świadczyć o stanie chorobowym malucha. Należy zastosować odmienne sposoby leczenia ze względu na różne przyczyny bólu.

Ból brzucha u małego dziecka

W tym artykule podpowiemy, co na ból brzucha u dziecka może pomóc. Można śmiało powiedzieć, że bardzo powszechną dolegliwością wieku dziecięcego są bóle brzucha. Bez wątpienia przyczyny są różnorodne i ciężko jest wskazać jedną. Czasami ból jest tak silny, że niezbędna jest natychmiastowa interwencja lekarza. Gdy dziecko zgłasza ból brzucha, to zwróć od razu uwagę na towarzyszące objawy. Wśród objawów towarzyszących można wymienić zmiany skórne, biegunkę oraz gorączkę. Ważna jest też lokalizacja bólu oraz to, jak długo doskwiera dziecku. Domowe sposoby mogą pomóc w przypadku łagodnego bólu brzucha. Trzeba jednak wcześniej wykluczyć poważne choroby przewodu pokarmowego. Wśród jednych z najczęstszych przyczyn zgłaszania się rodzica z dzieckiem do gabinetu lekarskiego są bóle brzucha. Możemy je podzielić na psychogenne, czynnościowe i organiczne, a także na ostre oraz przewlekłe.

Rodzaje bólu brzucha

Warto wspomnieć, że ból może mieć charakter stały lub nawracający. Objawem zapalenia jelit w przebiegu infekcji wirusowej może być ostry ból brzucha. Czasami może to być również objaw choroby, która już wymaga chirurgicznej interwencji. Idealnym przykładem jest oczywiście zapalenie wyrostka robaczkowego. Stosunkowo często występuje nawracający lub przewlekły ból brzucha.
Szacuje się, że 20-30% dzieci na całym świecie cierpi na ból brzucha. Charakter czynnościowy ma zdecydowana większość bólów brzucha. Wynika to przede wszystkim z nadwrażliwości jelit oraz zaburzonej motoryki. Zaburzenia czynnościowe to między innymi kolka niemowlęca, dyspepsja czynnościowa oraz zespół jelita drażliwego. Warto mieć na uwadze, że częstotliwość występowania czynnościowych bólów brzucha u dzieci zależy głównie od stylu życia i nawyków żywieniowych. Bardzo negatywny wpływ na zdrowie ma stres, jedzenie w pośpiechu oraz nieregularne posiłki.

Sposoby na ból brzucha

Bóle brzucha o podłożu psychogennym bardzo często występują u dzieci. Ból pojawia się z reguły w stresujących sytuacjach dla dziecka. Mogą to być problemy w domu lub w szkole. Warto przetestować również domowe sposoby radzenia sobie z bólem brzucha u dzieci. Świetnie sprawdzą się herbatki oraz napary ziołowe z mięty i rumianku, które mają właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe. Zastosowanie ciepłego okładu na brzuch również może być pomocne. Trzeba jednak uważać, żeby zbyt gorąca nie była woda w termoforze. Jeśli będzie gorąca to może dojść do poparzenia skóry dziecka. Delikatny masaż brzuszka może się okazać pomocny w przypadku zaparć i kolki niemowlęcej. Taki masaż poprawia czynność jelit i pomaga dziecku się zrelaksować. Dieta musi być dostosowana do wieku dziecka. Lepiej wykluczyć konserwanty, sztuczne barwniki oraz ostre przyprawy. Czasami trzeba wdrożyć probiotyk, jeśli ból brzucha występuje razem z biegunką podczas stosowania antybiotykoterapii. Pomoże to odbudować mikroflorę bakteryjną jelit.

Redakcja bedziemymielidziecko.pl

Nasza redakcja jest dedykowana wspieraniu rodziców w podróży przez rodzicielstwo, dbaniu o zdrowie domu oraz tworzeniu harmonijnej atmosfery rodzinnej. Dostarczamy praktycznych porad dotyczących wychowania dzieci, opieki nad nimi oraz utrzymania zdrowego i bezpiecznego środowiska domowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?