Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko Wyprawka dla niemowlaka

Wyprawka dla niemowlaka – wszystko co musisz wiedzieć!

Data publikacji 27 sierpnia 2022

Ten temat paraliżuje większość przyszłych rodziców. Nowe doświadczenie, które na nich czeka, wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za nowe życie. Do ostatnich chwil przed porodem pojawiają się w głowie pytania, czy na pewno posiadacie wszystko, co potrzebne do opieki nad maluchem, który lada moment przyjdzie na świat. Jeśli jesteś przyszłą mamusią albo tatusiem ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla niemowlaka?

Brzuszek zaczyna być już widoczny, a Ty zastanawiasz się kiedy zacząć kompletować rzeczy dla maluszka? Idealnym momentem na to będzie drugi trymestr, a dokładnie możesz poważniej myśleć o tym w 18 tygodniu ciąży. Wtedy też będziesz mieć już za sobą poranne mdłości i ciągłą senność. Wiele przyszłych mam wybiera również ten czas ze względu na fakt, że wtedy poznają już płeć dziecka, co czasami ułatwia im choćby dobór ciuszków. Staraj się nie odkładać zakupu najpotrzebniejszych rzeczy na ostatnią chwilę. Nigdy nie wiadomo kiedy maluszek zechce przyjść na świat 😉

Niemowlęce kosmetyki

Każda przyszła mama musi pamiętać o trzech bardzo istotnych kwestiach dotyczących kosmetyków dla dziecka. Powinny one być:

 • hipoalergiczne – niestety bardzo często zdarza się, że maluszki źle reagują na zwykłe kosmetyki. Może to wynikać zarówno z delikatnej skóry dziecka, jak i posiadanych alergii.
 • dopasowane do konkretnego wieku – jeśli kupujemy kosmetyki dla dziecka, zazwyczaj są one oznaczone odpowiednimi przedziałami wiekowymi. Wybierzcie te, które przeznaczone są dla nowo narodzonych pociech.
 • posiadające atest – na ten punkt warto zwrócić szczególną uwagę. Zamieszczone na opakowaniach certyfikaty świadczą o dobrej jakości produktów oraz gwarantują bezpieczeństwo stosowania. 

W co ubrać niemowlaka?

To pytanie stawia sobie wielu rodziców. Jakie ubrania wybrać skoro nie wiesz jakie wymiary będzie mieć dziecko tuż po porodzie. Oto czym powinniście się kierować:

 • szacowana waga urodzeniowa dziecka – najdokładniejszą wagę poznacie na chwilę przed porodem, jednak uznaje się, że najczęściej na niemowlaka pasuje rozmiar 62. Sugerujemy, abyście się właśnie w niego zaopatrzyli! 
 • Wasza waga urodzeniowa. To nie żart! Bardzo często okazuje się, że dziecko ma bardzo zbliżoną do rodziców masę ciała po porodzie.
 • spodziewając się bliźniaków, musicie wiedzieć, że taka ciąża jest rozwiązana wcześniej niż w przypadku jednego dziecka. Takie maluchy rodzą się z wagą poniżej 3 kilogramów, co oznacza, że będziecie potrzebować ciuszków w mniejszych rozmiarach.

W przypadku wyboru ubrań dla dziecka szczególną rolę odgrywa również pora roku. Zupełnie inaczej będzie wyglądać dobór ciuchów dla letnich i zimowych noworodków.

Wyprawkowe akcesoria niemowlęce

Obok kosmetyków i ubranek niezbędne maluchowi są także inne akcesoria, w które warto się wyposażyć, nim pojawi się on na świecie. W związku z tym stworzyliśmy dla Was specjalną krótką listę niezbędników, która ułatwi Wam przygotowania! Przyszli rodzice pamiętajcie o:

 • smoczkach – polecamy kupić smoczki różnych marek. Często zdarza się, że wybrany przez Was smoczek nie zostanie zaakceptowany przez Wasze dziecko.
 • butelkach – podobna sytuacja jak ze smoczkami. Najlepiej mieć kilka opcji do wyboru.
 • termometrze do kąpieli
 • pieluszkach
 • pampersach
 • gazikach i wacikach
 • nożyczkach do obcinania paznokci
 • wanience do kąpieli
 • soli fizjologicznej i spirytusie
 • gruszce do nosa
 • szczotce do włosów z miękkim włosiem

Wyprawkowy zawrót głowy

Przygotowanie do tej najpiękniejszej roli w życiu nie należy do najłatwiejszych. Nowo narodzone dziecko jest bezbronne i może liczyć tylko na Was. Wiemy, że chcecie jak najlepiej zadbać o swoje dziecko, dając mu wszystko, czego potrzebuje od pierwszych dni życia. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam odnaleźć się w wyprawkowym szaleństwie.

BABYCOLIBRA

Redakcja bedziemymielidziecko.pl

Nasza redakcja jest dedykowana wspieraniu rodziców w podróży przez rodzicielstwo, dbaniu o zdrowie domu oraz tworzeniu harmonijnej atmosfery rodzinnej. Dostarczamy praktycznych porad dotyczących wychowania dzieci, opieki nad nimi oraz utrzymania zdrowego i bezpiecznego środowiska domowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?