Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Zdrowie dzieci

Zdrowie dzieci: skutki działania klimatyzacji, a utrzymanie odpowiedniej temperatury w samochodzie

Data publikacji 24 czerwca 2023


Dużo mówi się ostatnio o niekorzystnych dla zdrowia skutkach używania klimatyzacji. Z drugiej strony chyba każdy wie, jak nieprzyjemne i męczące potrafi być przebywania w zbyt gorącym miejscu. Pojawia się więc pytanie. Czy dla dziecka zdrowsze jest przebywanie w klimatyzowanym samochodzie, czy podróżowanie w upale? Właśnie na to pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć w tym wpisie.

Dlaczego klimatyzacja jest niezdrowa?

Aby dobrze zrozumieć skutki działania klimatyzacji, musisz najpierw zrozumieć jedną fizyczną właściwość powietrza. Polega ona na tym, że im powietrze jest cieplejsze, tym więcej wilgoci jest w stanie utrzymać. Kiedy więc klimatyzacja ochładza powietrze, to je jednocześnie wysusza. To właśnie dlatego pracujące chłodnice klimatyzacji gromadzą w sobie wodę.

Suche powietrze ma z kolei negatywny wpływ na śluzówki w nosie. Oddychanie suchym powietrzem, je oczywiście osusza, przez co te są bardziej podatne na działanie patogenów.

Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli przebywasz w klimatyzowanym pomieszczeniu przez wiele godzin. Jeszcze gorzej, kiedy w owym pomieszczeniu razem z tobą znajdują się inne osoby. Dobrym przykładem takiego miejsca są biura, w których na zwykle niewielkiej i zamkniętej przestrzeni przebywają ze sobą osoby potencjalnie przenoszące zarazki.

To w połączeniu ze wspomnianym wcześniej osłabieniem błon śluzowych prowadzi do przeziębień, tak często kojarzonych z klimatyzacją.

Ryzyko związane z upałem

Równie niebezpieczne może być też przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze, która prowadzi do osłabienia organizmu, nadmiernego pocenia się, a w ekstremalnych przypadkach nawet do niebezpiecznego dla życia udaru cieplnego.

Przebywanie w upale jest też zwyczajnie niekomfortowe, przez co trudniej jest się skoncentrować i jasno myśleć.

Wnioski

Co więc jest dla dziecka zdrowsze? Ryzyko przeziębienia się czy przegrzania? Odpowiedź zależy od sytuacji, jeśli możesz uchylić szybę i to wystarczy do utrzymania odpowiedniej temperatury, to lepiej nie uruchamiaj klimatyzacji i nie wysuszaj powietrza w samochodzie. Jeśli jednak panuje fala upałów, to bezpieczniejsze dla twojego dziecka będzie utrzymanie go w komforcie cieplnym. 

 

Redakcja bedziemymielidziecko.pl

Nasza redakcja jest dedykowana wspieraniu rodziców w podróży przez rodzicielstwo, dbaniu o zdrowie domu oraz tworzeniu harmonijnej atmosfery rodzinnej. Dostarczamy praktycznych porad dotyczących wychowania dzieci, opieki nad nimi oraz utrzymania zdrowego i bezpiecznego środowiska domowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?