Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta przekąski dla niemowlaka

Jakie przekąski dla niemowlaka można podawać?

Data publikacji 11 września 2022


Narodziny dziecka to wielka chwila w życiu każdego rodzica. Matka dba od pierwszych godzin o niemowlaka, aby niczego mu nie brakowało. Niemowlę karmione jest mlekiem matki, a jeśli zajdzie taka konieczność mlekiem zastępczym specjalnie do tego przystosowanym. Można już od pewnego wieku podawać przekąski, które urozmaicą nieco menu maluszka. Jak wybrać przekąski dla niemowlaka?

Co je niemowlę?

Dzieci od pierwszych dni narodzin piją mleko. Na początku wszystko odbywa się regularnie co dwie lub trzy godziny. Oczywiście z biegiem czasu te przerwy się wydłużają i rodzice mogą nieco dłużej pospać. Jednak bardzo ważne jest pilnowanie, aby maluch regularnie przyjmował mleko matki i prawidłowo się rozwijał. Zdarzają się sytuacje, że czasami trzeba wybudzić niemowlę ze snu, aby zjadło posiłek, choć takie momenty są rzadkością. W pierwszych 9 miesiącach najczęściej nie urozmaica się diety maluszka. W okolicach pierwszego roku można zacząć podawać dziecku przekąski, które oczywiście należy powoli wprowadzać do codziennej diety w niewielkich ilościach. Ważne jest to, aby nie zmuszać go do jedzenia. Wszystko powinno odbywać się naturalnie.

Przekąski dla niemowlaka

Producenci jedzenia dla niemowląt i dzieci wyszli naprzeciw oczekiwaniom rodzicom i przygotowali szeroką ofertę różnego rodzaju przekąsek. Należy zwrócić uwagę, że są one specjalnie przystosowane dla dzieci w tym wieku i nie zawierają szkodliwych składników, konserwantów czy barwników. Oczywiście można także podawać dziecku samodzielnie przygotowane przekąski. Mogą to być drobno pokrojone warzywa i miękkie owoce. Bardzo fajną przekąską są także chrupki kukurydziane, które maluchy uwielbiają. Jedząc chrupki, niemowlę dodatkowo masuje sobie dziąsła, które w pierwszym okresie życia są napuchnięte od wyrzynających się powoli zębów. Dla nieco starszych dzieci znakomitą i zdrową przekąską jest jogurt naturalny z dodatkiem owoców lub dżemu samodzielnie przygotowanego. Można także podać twarożek z koperkiem lub koktajl owocowy. Na pewno należy unikać słodkich przekąsek i produktów wysoko przetworzonych zawierających szkodliwe dla zdrowia substancje.

Jak wybierać przekąski dla niemowlaka?

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe i uśmiechnięte przez cały czas. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią dietę. W szczególności należy unikać niezdrowych przekąsek, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Dobrze jest wybierać warzywa i owoce pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Można nawiązać znajomość z lokalnymi rolnikami lub wybrać się do sklepu z ekologiczną żywnością. Jeśli maluszkowi podawane są gotowe przekąski i produkty, to bardzo ważne jest przeczytanie składu i sprawdzenie, czy nie znajdują się w nim szkodliwe składniki. W takich produktach nie mogą znajdować się konserwanty, sztuczne aromaty czy barwniki. Najlepszą metodą jest przygotowywanie przekąsek samodzielnie w domu, jednak nie każdy ma na to czas. Na szczęście w sklepach można znaleźć bardzo zdrowe i smaczne produkty, które z powodzeniem można podawać niemowlakowi bez obaw o jego zdrowie.

Redakcja bedziemymielidziecko.pl

Nasza redakcja jest dedykowana wspieraniu rodziców w podróży przez rodzicielstwo, dbaniu o zdrowie domu oraz tworzeniu harmonijnej atmosfery rodzinnej. Dostarczamy praktycznych porad dotyczących wychowania dzieci, opieki nad nimi oraz utrzymania zdrowego i bezpiecznego środowiska domowego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?